Általános információk:

Magyar állampolgár gyermeke a törvény erejénél fogva a születésével magyar állampolgár lesz, függetlenül a születés helyétől. A külföldön történt születést Magyarországon is anyakönyveztetni szükséges, ehhez a születés hazai anyakönyvezése iránti kérelmet kell benyújtani.

Illetékes hivatal

Születés hazai anyakönyvezés iránti kérelem benyújtható:

  • Magyarországon bármely települési anyakönyvvezetőnél, bármely kormányablaknál, vagy Budapest Főváros Kormányhivatal/Hazai Anyakönyvi Osztályán;
  • külföldön hivatásos konzuli tisztviselőnél (tiszteletbeli konzulnál nem nyújtható be a kérelem)

Érintettek:

A születés hazai anyakönyvezése iránti kérelmet személyesen lehet benyújtani. A kérelem benyújtása történhet:

  • mindkét szülő együttes jelenlétével, vagy
  • kizárólag az egyik szülő jelenlétével
    • ha az apai jogállás betöltetlen (nincs apa a születési anyakönyvi kivonatba bejegyezve), vagy
    • ha a másik szülő elhunyt (halotti anyakönyvi kivonat bemutatása szükséges), vagy
    • ha a gyermek felett a szülői felügyeleti jogokat csak az egyik szülő gyakorolja (jogerős bírósági ítélettel igazolható).

 Szükséges dokumentumok:

1. Eredeti születési anyakönyvi kivonat (többnyelvű, európai formátumú), amely a szülőkre vonatkozó adatokat is tartalmazza. Felhívjuk a kérelmezők figyelmét, hogy az eljáráshoz a gyermek születési anyakönyvi kivonatát eredetiben kell benyújtani, amely az eljárási alapiratok részét képezi, így az a kérelmezőnek nem adható vissza. Lehetősége van azonban arra, hogy az Ön által bemutatott eredeti iratról a Konzuli Osztályunkon – díj ellenében – készített hiteles másolatot használja fel az eljárásban.

2. Magyar házassági anyakönyvi kivonatának másolata.

Ha a szülők külföldön kötött házasságának hazai anyakönyvezésére még nem került sor, egyúttal azt is kérni kell (lásd a Házasság hazai anyakönyvezés című részt). Amennyiben a szülők nem, vagy csak a gyermek születését követően kötöttek házasságot, a születés hazai anyakönyvezése céljából teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat felvétele szükséges.

3. Szülők állampolgárságának igazolása érvényes útlevél vagy személyazonosító igazolvány.

4. Az anyakönyvezéssel egyidejűleg a gyermeket a szülők egyikének lakcímére is be kell jelenteni. A gyermek nyilvántartásba vétele külföldön élő magyar állampolgárként akkor lehetséges, ha a nem magyar állampolgár szülő külföldi lakcímmel rendelkezik, vagy a magyar állampolgár szülő előzetesen bejelentette  külföldi letelepedését a magyar hatóságoknak.

A gyermek nyilvántartásba vétele Magyarországon élő magyar állampolgárként akkor lehetséges, ha egyik vagy mindkét szülő magyarországi lakcímmel rendelkezik.

A kérelem benyújtásakor a magyar állampolgárságú szülőnek a lakcímkártyáját be kell mutatnia.

A születés magyarországi anyakönyvezésével együtt kezdeményezhető eljárások:

1. útlevéligény benyújtása a gyermeknek;

2. házasság magyarországi anyakönyvezése;

3. apai elismerő nyilatkozat megtétele.

Apai elismerő nyilatkozat

Amennyiben a megszületett gyermek szülei nem házasok, az apának teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot kell tennie a konzul előtt. A kérelem benyújtására kizárólag személyesen van lehetőség, előzetes időpontfoglalás alapján.

 Az apai elismerő nyilatkozat megtételének feltételei:

  • mindkét szülő személyes jelenléte;
  • szülők érvényes, állampolgárságot igazoló személyazonosításra alkalmas okmányának bemutatása;
  • gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonata

Költségek:

A születés hazai anyakönyvezése iránti eljárás díjmentes.

További információk:

Ha útlevelet is kérnek a gyermeknek, kérjük hozzanak 1 db hivatásos fotós által készített útlevélfotót is a gyermekről és olvassák el a honlapon az útlevelekre vonatkozó részt!

Ebben az esetben az időpontfoglaló rendszerben az „Anyakönyvezés (születés) +útlevél” vagy az „Apai elismerő nyilatkozat+születés anyakönyvezése+útlevél” ügytípusra foglaljanak időpontot az online időpontfoglaló rendszerben.